moduł fakultatywny nieprzypisany do planu studiów
RELACJE CZŁOWIEKA I ŚRODOWISKA W OKRESIE PRADZIEJOWYM I WE WCZESNYM ŚREDNIOWIECZU - WYBRANE PRZYKŁADY Z OBSZARU POLSKI
RELACJE CZŁOWIEKA I ŚRODOWISKA W OKRESIE PRADZIEJOWYM I WE WCZESNYM ŚREDNIOWIECZU - WYBRANE PRZYKŁADY Z OBSZARU POLSKI


Kod przedmiotu:
Formuła przedmiotu: wykład
Typ przedmiotu: fakultatywny
Semestr(y): letni
Liczba punktów ECTS: 1
Liczba godzin w semestrze: 15
Język nauczania: polski
Wykładowca: dr Renata Kołodyńska-Gawrysiak - Zakład Geologii i Ochrony Litosfery
Wymagania wstępne:
Cel nauczania: Zapoznanie z uwarunkowaniami oraz skutkami działalności człowieka w środowisku w okresie pradziejowym i we wczesnym średniowieczu na obszarze Polski.
Program nauczania: Zmiany klimatu podczas vistulianu i holocenu oraz ich wpływ na rozwój działalności człowieka. Ewolucja kultur ludzkich oraz ich chronologia. Zróżnicowanie krajobrazu naturalnego ziem polskich oraz zasobów środowiska w okresie pradziejowym i we wczesnym średniowieczu. Specyfika paleośrodowiskowych uwarunkowań kształtowania się struktur osadniczych na wybranych przykładach z obszaru nizin, wyżyn oraz pogórzy. Główne etapy ingerencji człowieka w środowisko ich specyfika regionalna oraz związek z typem gospodarki. Geomorfologiczny i sedymentologiczny zapis działalności człowieka w środowisku w świetle badań geoarcheologicznych- wybrane przykłady.
Metody i formy oceny pracy studenta: zaliczenie pisemne
Zalecane lektury i materiały pomocnicze: Starkel L., (red.) 1995: Geografia Polski. Środowisko przyrodnicze. PWN, Warszawa. Abłamowicz D., Śnieszko Z., (red.) 2004: Zmiany środowiska geograficznego w dobie gospodarki rolno-hodowlanej. Studia z obszaru Polski, Katowice, s. 413, Chudziaka W., (red.) 2008: Człowiek i środowisko przyrodnicze we wczesnym średniowieczu w świetle badań interdyscyplinarnych, UMK, Toruń, 244 s. Kozłowski J.K., Kozłowski S.K. (red.), 1983: Człowiek i środowisko w pradziejach. PWN, Warszawa, Libera J., Zakościelna A., (red. ) 2004: Przez pradzieje i wczesne średniowiecze, UMCS, Lublin.
Uwagi: